Agnė Matulaitė "Žali sausainiai. Knyga sveikiems neurotikams"

Nerimas, sumaištis, baimė, pyktis, liūdesys - tai žmogaus jausmai, vis nustumiami į paribį. Nes juos jausti ar apie juos kalbėti nekoretiška. B l o g a i. Netgi liaudies išmintis byloja - "nervus į konservus". Tačiau A.Matulaitė, nors ir neskatina tuoj pat imti ir išjausti viską atvirai bei viešai, ugdo toleranciją tiems mūsų ne tokiems patraukliems asmenybės atspalviams. Ir teigia: kol vykdoma refleksija, tol augama ir tobulėjama. Taigi nuo šiol visi neurotikai lendam į dienos šviesą!Autorė į rankas įduoda patrauklų įrankį savirefleksijai - knygą keistu, bet pagaunančiu pavadinimu. Iš jos aprašomų trumpų, asmeninių, savoje kasdienybėje atpažįstamų istorijų lengva susigeneruoti pamokymus. Jos aprėpia tikrai daug temų, todėl esu tikra, kad knygą ne tik galima, o ir reikia skaityti pakartotinai - kad pavyktų iš jos išspausti kuo daugiau.

Aš norėčiau išskirti tris svarbiausius momentus, darančius knygą patrauklia ir paklausia. Pirmiausia, tai autorės gebėjimas kitu kampu pažvelgti į įprastas situacijas (pavyzdžiui kambario tvarkymą). Taip pat, gilinimąsis į aktualias, dažnai rezonansines temas bei jų analizavimas pasitelkiant mokslines žinias (tarkim alkoholio vartojimo kultūrą ir su ja susijusius draudimus). Galiausiai ir svarbiausiai - naujų temų pristatymas.

Labiausiai mane asmeniškai supurčiusių tokių temų - suaugusiųjų patyčios. Tai, kas buvo visai čia pat ir sugebėjo išlikti neįvardinta, dabar, po Agnės žodžių, matosi kaip ant delno. Elgsena, mūsuose laikoma normalia ir netgi laukiama suaugusiųjų tarpe, ant darželių ir mokyklų sienų kabančiuose plakatuose afišuojama kaip absoliučiai netoleruotinas elgesys. Neabejotinai juokingai graudi situacija!

Todėl ne veltui sakoma, kad reikia pradėti nuo savęs. Nes kol nesame atskira sala ir gyvename visuomenėje, sulig kievienu mūsų žingsniu vardan to augimo bei tobulėjimo, ir šalia mūsų esantys bus priversti bent galvas pasukti ta kryptimi. Ir aš šventai tikiu, kad niekada nesuklysi nusprendęs paskaityti knygą. Ypač jei ji kokybiška, aktuali bei jautri. Būtent tokia kaip ši.

Agnė Matulaitė "Žali sausainiai. Knyga sveikiems neurotikams". Tyto alba, 2017.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Guillermo Arriaga "Laukinis"

Kiek kartų begalvočiau apie šią knygą, pirma vis kylanti mintis - ji atsiduoda testosteronu. Puslapiai pulsuoja vyriška energija, dominuoja ...