Orhan Pamuk "Stambulas. Prisiminimai ir miestas"

Man rodos, įgimtas, su laiku sustiprėjęs prisirišimas prie miesto, galintis koreliuoti tarp meilės ir kančios, pavirto  miesto/autoriaus biografiniu kūriniu. Pamuk, aprašydamas pirmąjį savo gyvenimo dvidešimtmetį, Stambulą pateikia kaip ašį, aplink kurią sukasi tiek kasdieniai, tiek neeiliniai jo išgyvenimai. Skaitant susidaro įspūdis, lyg Stambulas būtų svarbus autoriaus egzistavimui. Ir nors tokia "priklausomybė" iš šalies žiūrint negali būti lygiavertė (juk su Pamuku ar be - Stambulas niekur nedingtų), autorius akcentuoja "<...> kad ir ką sakytume apie miestą, jo savybes ir atmosferą, visa tai daugiau ar mažiau susiję su mumis pačiais, mūsų gyvenimu ir dvasios būsena. Miestas neturi jokio kito centro, tik mus." Visgi šiuose santykiuose Stambulas visada buvo viršesnis: tai jo lyg virusas platinama melancholija, kartu ir pragaištinga, ir kelianti savotišką pasididžiavimo jausmą, kuria unikalų miestiečių vidinį pasaulį, kurių milijonai susijungia paversdami Stambulą tokiu, kokiu jį mato ir aprašo vienas iš tųjų, priklausomų nuo šio organiško darinio.


Ir nors Pamuk jau yra rašęs apie Stambulą (nuostabioji "Tos keistos mano mintys"), šiame kūrinyje, netgi skyriuose skirtuose autoriaus asmeniniams prisiminimams, Stambulas visada išlieka pirmame plane ir tampa autoriaus tikslu, priežastimis ir aplinkybėmis. Taip pat autorius nagrinėja XIX - XX a. miesto architektūrinius, kultūrinius, socialinius bruožus pasitelkdamas Kemalio, Koçu, Hisaro, Tanpinaro ir kt. kūrybą. Šie knygos skyriai yra ypač vertingi meninio ir literatūrinio pažinimo prasme; knygoje apstu senųjų Mellingo paveikslų, retro nuotraukų. Tai daro knygą daugiafunkcinę:
▪ Orhan Pamuk autobiografija - ✔
▪ Stambulo biografija - ✔
▪ divano literatūros žanro apžvalga - ✔
▪ meninis albumas - ✔


Ir nors "Stambulo" negalėčiau dėti į lentyną šalia turistinių vadovų, knyga dėl suteikiamo alternatyvaus, gilaus požiūrio ir miesto dvasios supratimo bei pajautimo bus mano rekomenduojama planuojantiems aplankyti šį miestą, nesugrūdomą į klišinius epitetinius rėmus.

Orhan Pamuk "Stambulas. Prisiminimai ir miestas", Tyto alba, 2017.

Guillermo Arriaga "Laukinis"

Kiek kartų begalvočiau apie šią knygą, pirma vis kylanti mintis - ji atsiduoda testosteronu. Puslapiai pulsuoja vyriška energija, dominuoja ...